Ważne zasady, które musisz znać przed budową przydomowej oczyszczalni ścieków

Przed podjęciem decyzji odnoścnie zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, warto omówić sobie wszelkie za i przeciw, a także dowiedzieć się o wszystkich ważnych kwestiach, jakie wiążą się z korzystaniem z tego rozwiązania. Kiefy warto postawić na oczyszczalnię i na co zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnego rozwiązania? Jakie warunki trzeba spełnić i na co uważać? Poniżej znajdziecie Państwo Wszelkie odpowiedzi.

dlaczego oczyszczlnia?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to znakomita, komfortowa alternatywa dla szamba. Po pierwsze – nie wymaga jakichkolwiek pozwoleń na budowę, co jest pierwszą, bardzo ważną zaletą. Jedyne co należy zrobić przed rozpoczęciem budowy to powiadomić starostę o planie budowy tego rodzaju rozwiązania. Jeżeli chodzi o koszt zakupu – jest on wyższy niż w przypadku szamba, natomiast warto wziąć pod uwagę długoterminowe korzyści płynące z korzystania z przydomowej oczyszczalni – jest ona przede wszystkim tańsza w eksploatacji i bardziej komfortowa w obsłudze. Wynika to z faktu, że jej opróżnianie ma miejsce raz na 2 lata (albo nawet więcej) – w przypadku szamba są to zazwyczaj dwa tygodnie, co jak widać jest znaczącą różnicą. Sporadyczne opróżnianie również generuje oszczędności – związane z brakiem konieczności regularnego wywożenia ścieków. Oczyszczalnia nie wymaga do tego wielu procesów konserwacyjnych. Najlepszym potwierdzeniem są w tym wypadku liczby – średni roczny koszt utrzymania całego systemu to około 150 złotych, w przypadku szamba wywóz ścieków może generować koszty na pułapie nawet 2 tysięcy złotych.

Co jeszcze? Przydomowa oczyszczalnia t orozwiązanie:

  • ekologiczne, bowiem proces rozkładu zanieczyszczeń jest w pełni naturalny i skuteczny, dzięki czemu nie ma możliwości, by szkodliwe substancje dostały się do środowiska i miały na nie degradujący wpływ;

  • niegroźne dla użytkownika i środowiska naturalnego, bowiem odprowadzane z niej ciecze mogą trafić do gruntu albo wód gruntowych;

  • proste w montażu, ze względu na pomoc w tym zakresie specjalistów. Na przykładzie naszej firmy – macie Państwo zapewniony nie tylko transport i montaż wybranego rozwiązania. Nasi pracownicy dopasowują również oczyszczalnie odpowiednio do Waszych potrzeb.

Z oczyszczalni warto skorzystać wtedy, gdy budynek nie może zostać podłączony do sieci kanalizacyjnej.

co warto wiedzieć?

Wybór i korzystanie z przydomowej oczyszczalni wiąże się z kilkoma zasadami, które należy poznać, by dowiedzieć się czy w ogóle będziemy mogli cieszyć się tym rozwiązaniem na własnej działce. O czym należy pamiętać?

Po pierwsze

Przydomowa oczyszczalnia, podobnie jak szambo, może zostać wybudowana tylko w tych miejscach, w których nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Nie ma od tego żadnych odstępstw poza jednym – obowiązek ten nie będzie nas dotyczył w sytuacji, gdy sieć pojawiła się już po tym, jak zamontowaliśmy oczyszczalnię (w takim wypadku nie musimy z niej rezygnować).

Po drugie

Chcąc wybudować oczyszczalnię, należy zwrócić uwagę na odległości od innych elementów działki. Powinny być one zachowane, dlatego też w niektórych przypadkach, gdy działka posiada niewystarczającą powierzchnię, budowa tego rozwiązania jest niemożliwa i należy zdecydować się na szambo. Odległości, których należy przestrzegać to:

  • 15 metrów od ujścia wody pitnej (studni),
  • 2 metry od granicy działki,
  • 1,5 metra od rurociągów gazowych i wodnych,
  • 0,8 metra od przewodów elektrycznych,
  • 0,5 metra od kabli telekomunikacyjnych
Po trzecie

O możliwości budowy oczyszczalni przydomowej decyduje w pierwszej kolejności miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w drugiej lokalne przepisy odnoszące się do ochrony środowiska. Nie wymaga się specjalnych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę (wystarczy zgłoszenie budowy, chyba że oczyszczalnia przekracza wydajność 7,5 m3/dobę), a także pozwolenia na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub gruntów (chyba, że ilość oczyszczonych ścieków przekracza 5 m3/dobę).

Po czwarte

Przed rozpoczęciem prac zalecane jest stworzenie dokładnego projektu, w którym ujęte zostaną wszelkie elementy systemu, a także sposób oczyszczania ścieków. Oczywiście wszystkim zajmujemy się kompleksowo, dostosowując rozwiązania do potrzeb Klienta oraz warunków panujących na działce.

Po piąte

Prace związane z budową oczyszczalni można rozpocząć najwcześniej po 30 dniach od zgłoszenia i zakończyć je przed upływem 2 lat.

Po szóste

Konieczne jest wybranie odpowiedniego osadnika, który może posiadać jedną, dwie lub trzy komory i który zbudowany jest z różnych materiałów. Powinien znajdować się jak najbliżej domu, bowiem docierające do niego ścieki powinny wciąż być ciepłe, dzięki czemu nie dojdzie do zaburzenia procesu oczyszczania.

jaka oczyszczalnia?

Tutaj wybór jest duży i dostosowywany do indywidualnych potrzeb Klienta. W skład naszej oferty wchodzą rozwiązania dedykowane różnej liczbie osób (od 2 do 10), które różnią się pojemnością osadnika i wielkością drenażu. Wystarczy, że skontaktujecie się Państwo z nami i przedstawicie swoje potrzeby. Resztę zrobimy za Was.

MS SYSTEM
42-310 Żarki
ul. Leśniowska 85

tel. 512 331 516
tel. 504 058 814

Top