Ekologiczne oczyszczalnie ścieków to, obok zbiorników bezodpływowych (szamb), najbardziej popularne sposoby oczyszczania ścieków w gospodarstwach domowych, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Dzięki skutecznemu procesowi oczyszczania, na który składają się dwa etapy oczyszczania – beztlenowy i tlenowy – domownicy mogą bezproblemowo walczyć z nieczystościami i nie martwić się o złożone działania eksploatacyjne. Jednak mimo zautomatyzowanego działania urządzenia musimy pamiętać, że spoczywają na nas pewne obowiązki, dzięki którym system będzie działał prawidłowo. Co więc należy wiedzieć o prawidłowej eksploatacji ekologicznych oczyszczalni ścieków?
-
Wszystkie przydomowe oczyszczalnie, bez względu na rodzaj zastosowanych w nich technologii, wymagają przede wszystkim usuwania osadu , który gromadzi się w osadniku. Jest to jedno z nielicznych działań konserwacyjnych, które powinno być przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata. Niezbędne jest do tego skorzystanie ze specjalnego wozu asenizacyjnego.
-
Bardzo istotne jest również zadbanie o czystość filtra z komory osadnika – nie stosujemy jednak żadnych środków chemicznych, bowiem do poprawnego usunięcia zanieczyszczeń wystarczy zastosowanie strumienia wody.
-
Eksploatacja oczyszczalni ekologicznej wymaga od nas również unikania silnie agresywnych chemicznie preparatów, wlewanych do zlewu lub toalety. Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, wybielacze, farby, paliwa, a nawet lekarstwa są bakteriobójcze i mogą zakłócić pracę oczyszczalni. Należy unikać także dostarczania do oczyszczalni wód opadowych oraz skroplin z pieców centralnego ogrzewania. Oczywiście możliwe jest korzystanie ze standardowych środków chemicznych, których używamy na co dzień, jak np. proszki do prania (przy stałym dopływie ścieków nie wpłyną one negatywnie na pracę oczyszczalni).
-
W oczyszczalni nie trzeba stosować izolacji termicznej, ponieważ zachodzące w niej procesy generują odpowiednią ilość ciepła, która nie doprowadzi do zamarznięcia urządzenia nawet w przypadku najniższych temperatur.
-
Konieczne jest stosowanie raz w miesiącu preparatów zawierających mieszanki szczepów bakterii , przyczyniających się do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów oraz zwiększenia skuteczności działania oczyszczalni. Bakterie przyspieszają proces rozkładu nieczystości – wystarczy dostarczyć odpowiednią ilość preparatu za pośrednictwem toalety lub zlewu.
-
Oczyszczalnię można pozostawić na dłuższy czas, np. w czasie urlopu – z florą bakteryjną nie będzie działo się nic nieodpowiedniego i po powrocie, gdy ścieki znowu będą trafiać do oczyszczalni, nastąpi jej rozwój.
-
Podczas prawidłowej pracy oczyszczalnia nie emituje ani dźwięków, ani przykrych zapachów, w związku z czym nawet wieloletnia eksploatacja będzie komfortowa i bezproblemowa. Oczywiście bywają sytuacje, w których do domu przedostają się nieprzyjemne zapachy, a powodów tego może być kilka – nieprawidłowo wprowadzony pion kanalizacyjny, nieszczelne syfony, problem z pracą oczyszczalni... W sytuacji, gdy problem nasila się warto skorzystać z pomocy specjalistów – samodzielne poszukiwanie problemu i próba jego rozwiązania jest niezalecana, bo często bez odpowiedniej wiedzy możemy więcej zepsuć niż naprawić.
-
Przy użytkowaniu oczyszczalni niezbędne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa – przede wszystkim należy uważać, by nie mieć bezpośredniego kontaktu ze ściekami, które są niebezpieczne dla człowieka. Dlatego też wszelkie prace związane z usuwaniem osadu należy przeprowadzać w odpowiednim stroju ochronnym.