Co więcej, nie musimy tracić czasu na uzyskiwanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, co jest dużym udogodnieniem dla osób chcących wybudować oczyszczalnię ścieków.
W przypadku szamb oczywiście również nie jest wymagane pozwolenie na ich budowę.
Zgłoszenie eksploatacji i budowy oczyszzalni - OBOWIĄZKOWE
Brak pozwolenia na budowę nie oznacza, że możemy rozpocząć budowę w każdym miejscu i momencie, bez wiedzy właściwych organów. Pamiętajmy, że oczyszczalnie są urządzeniami mającymi znaczący wpływ na środowisko i niewłaściwe ich użytkowanie może doprowadzić do degradacji naturalnych terenów. W związku z tym niezbędne będzie nam zgłoszenie eksploatacji w okresie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac - zgłoszenia dokonujemy u wójta, burmistrza lub prezydenta. W większości przypadków decyzja, która ma miejsce w ciągu tych 30 dni, nie wnosi żadnych dodatkowych wymogów czy warunków, które należy spełnić w zakresie budowy lub eksploatacji oczyszczalni, jednak jako inwestorzy powinniśmy być gotowi na taką ewentualność.
UWAGA – niezgłoszenie budowy oczyszczalni naraża nas na wysoką grzywnę.
Równie istotne jest zgłoszenie budowlane – podobnie jak w przypadku eksploatacyjnego – na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Zgłoszenia dokonuje się w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Jeżeli w okresie tym nie otrzymamy informacji o sprzeciwie, możemy rozpocząć budowę i w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt do Starosty.
UWAGA – po zgłoszeniu budowy i nieotrzymaniu sprzeciwu, musi się ona rozpocząć w ciągu 2 lat (od terminu rozpoczęcia).